Local Neighborhood Council Election Results

COVERjuneweb






















MINC -  Total voters - 82


MRCHNT/COMRCIAL, PROP-OWNER, REPS 5 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES      ELECTED

Yolanda M Orsot (withdrew)                           18            NO

Deborah Ann Montgomery                              29           YES

Michael Maloney                                           35           YES

Armando Lopez                                             31           YES

Moses Kagan                                                27           YES

Laura Davis                                                   50           YES

AT-LARGE REPRESENTATIVES:GENERAL 4 ELECTED

CANDIDATE                                                VOTES      ELECTED

Lorraine Genovese                                         43             YES

Eric Morales                                                  42             YES

Shauna Skarin                                               41             YES

Shai Levy                                                      40             YES

AT LARGE REPRESENTATIVES:ORGAN  3 ELECTED

CANDIDATE                                             VOTES       ELECTED

Lawrence Klutse                                            44             YES

Juana Rosa Cavero                                        50             YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 2 1 ELECTED

CANDIDATE                                               VOTES     ELECTED

Thom Ray Washington                                    2               YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 3  1 ELECTED

CANDIDATE   VOTESELECTED

Michael J. Sontag                                          11               YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 4   1 ELECTED

CANDIDATE                                              VOTES         ELECTED

Ernest Dominguez                                          7                YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 5    1 ELECTED

CANDIDATE                                             VOTES            ELECTED

Christina Marasigan Stern                               2                   NO

Angie King                                                    12                  YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 6    1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES             ELECTED

Nykia Williams                                            3                     YES

Craig Knight                                                1                     NO

REGIONAL REPRESENTATIVE 7   1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES                ELECTED

Lisa Ford-Cook                                            3                      YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 8    1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES                ELECTED

Valaida P. Gory                                           6                       YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 10  1 ELECTED

CANDIDATEVOTESELECTED

Bridgette Croil-Snell                                     19                      YES

REGIONAL REPRESENTATIVE 11  1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES                  ELECTED

Marguerite Davis                                          2                        YES

OPNC - Total voters - 62

WEST AREA REPRESENTATIVE  6 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES                  ELECTED

Anya K. Adams                                           27                        YES

Daphne Dianna Brogden                               28                        YES

Sharon Craig                                                 24                       YES

John Jake                                                     32                       YES

Gerry Bryan Pass                                          19                       NO

 Laura Diana Rudision                                     25                      YES

 Jocelyn Duarte                                              36                      YES

EAST AREA REPRESENTATIVE  6 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES              ELECTED

Judith Wyle Goldman                                  23                     YES

Reid K. Isaki                                               9                      NO

Jason Bron Maddox                                     9                      NO

Alexander Alfonso Mena                              26                    YES

Faalaniga Taofi Smith                                  13                    NO

Theodore James Smith III                            14                    YES

David Cochrane Crowley                               9                     NO

Sung Jik Park                                             16                    YES

Batstone Raja                                             15                    YES

Ky Trang Ho                                               16                    YES

YOUTH REPRESENTATIVE  1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES           ELECTED

Charles Harville Cohen                                42                    YES

SENIOR CITIZEN REPRESENTATIVE 1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES            ELECTED

Pamela W. Whittenbury                              47                     YES

COMMUNITY BASED ORGAN REP 2 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES            ELECTED

Mark Peel William                                     40                      YES

Skye Kelly                                                27                     YES

AT-LARGE REPRESENTATIVE 1 ELECTED

CANDIDATE                                        VOTES                 ELECTED

Joann Fleming                                       43                        YES

PICO - Total voters - 75

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP    1 ELECTED

CANDIDATE                                      VOTES                   ELECTED

Michael Stokes                                     1                            NO

Brad Steven Kane                                 2                            NO

Sharon K Christie                                  3                            YES

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP     1 ELECTED

CANDIDATE                                             VOTES           ELECTED

Marsha R Levine                                         2                     YES

RESIDENTIAL ASSOCIATIONV REP  1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES            ELECTED

Joe Jordan                                                 32                  YES

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP  1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES             ELECTED

Amy Williams                                            6                     YES

Emilio Juan Lacques-Zapien                       3                     NO

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP   1 ELECTED

CANDIDATE                                         VOTES              ELECTED

Agnes Copeland                                       6                      YES

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP   1 ELECTED

CANDIDATE                                       VOTES                ELECTED

Sylvester Eugene Robertson                     6                       YES

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP   1 ELECTED

CANDIDATE                                        VOTES                ELECTED

Yvonne E Smith                                      12                       YES

RESIDENTIAL ASSOCIATION REP   1 ELECTED

CANDIDATE                                        VOTES               ELECTED

Sylvia Schweri                                         2                        YES

UNNC – Total Votes 180

AT-LARGE REP                                          5 ELECTED

CANDIDATE                                         VOTES                ELECTED

Rene O Ortega                                        19                        NO

Laura Meyers                                          143                     YES

Dolores Spears                                        141                     YES

Rosie Brown                                            132                      YES

Vanessa Van Wagner                               32                        NO

Helen Indrani Chaudhuri                            86                        YES

Ron M Page                                            11                         NO

Sandra Paul                                            105                       YES

Betty L Phillips                                        56                         NO

AREA 1 RESIDENT REP1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES             ELECTED

Denise Jackson                                         14                      YES

AREA 2 RESIDENT REP1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES                ELECTED

David Nico                                                 2                         NO

Heidi Cabero                                              17                       YES

AREA 3 RESIDENT REP1 ELECTED

Jeff Camp                                                  26                       YES

AREA 4 RESIDENT REP1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES                 ELECTED

Talicia Raggs                                            18                        YES

AREA 5 RESIDENT REP1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTES                ELECTED

Richard Brenton                                        19                        NO

Ophelia Daniel                                           26                       YES

AREA 6 RESIDENT REP1 ELECTED

CANDIDATE                                          VOTE                   SELECTED

Marius Stelly                                             29                        YES

WEST ADAMS – Total voters 160

AT-LARGE REPRESENTATIVES  4 ELECTED

CANDIDATE                                         VOTES                   ELECTED

Darryl Garris                                              81                        YES

Eva M Aubry                                             90                         YES

Ernest L Moore                                          56                         NO

Ana McBride                                              65                        YES

Geraldine S Gonzales                                 16                        NO

Clinton Simmons                                        60                        NO

Erin E Kleiner                                             63                        YES

Elbert Preston Jr                                         59                        NO

BUSINESS REPRESENTATIVE  1 ELECTED

CANDIDATE                                           VOTE                   SELECTED

Jessica Fischbein                                    73                          YES

Abdul Sheriff                                           70                           NO

EDUCATIONAL REPRESENTATIVE  1 ELECTED

CANDIDATEVOTESELECTED

Stephanie Gomez                                    85                           YES

Irvin L Davis                                            44                           NO

HOMEOWNER REPRESENTATIVE  1 ELECTED

CANDIDATEVOTESELECTED

Adam Tootla                                            54                           NO

Beatrice Jett McGowens                           87                           YES

WILSHIRE KOREATOWN –  362

COMMUNITY ORGANIZATION REPS  7 ELECTED

CANDIDATE                                         VOTES                    ELECTED

Manuel Flores                                          80                             NO

Sung Hoon Yoon                                      164                           YES

Caroline J Sim                                           92                           YES

Scott Suh                                                 165                          YES

Janine Hee Lee                                         161                          YES

Shawn Kuk                                                83                           NO

Niall Kelly                                                  79                           NO

Frank J Park                                             134                          YES

David E Ryu                                              140                          YES

Christine Najung Lee                                   97                           YES

BUSINESS REPRESENTATIVES  7 ELECTED

CANDIDATE                                          VOTES                    ELECTED

Susan Lee                                                162                          YES

Sue Hee Ko                                              156                          YES

Sang Kyun Kwak                                       155                          YES

Homyung Kang                                          143                          YES

Don Cho                                                    154                          YES

Jayson K Choi                                            45                           YES

Alex Cha                                                    122                         YES

Yeong Jun Cha                                           118                         NO

Y Nicole Chang                                            86                          NO

Peter Paik                                                   86                          NO

Celine Park                                                  93                          NO

LATINO REPRESENTATIVE  2 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES                  ELECTED

Aura Vasquez                                              96                          YES

Edward Anthony Colacion                             109                         YES

AT-LARGE RESIDENTIAL REP  1 ELECTED

CANDIDATE                                                VOTES               ELECTED

Chin Yong Kim                                               11                      NO

James Young Jung                                         68                      YES

Alberto Gabriel Hernandez                               13                      NO

SUB-DISTRICT 1 RESIDENT REP 1 ELECTED

CANDIDATE                                             VOTES                  ELECTED

Vahe G                                                        3                          YES

SUB-DISTRICT 2 RESIDENT REP 1 ELECTED

CANDIDATE                                            VOTES                   ELECTED

Chima Anyadike-Danes                               3                          YES

SUB-DISTRICT 4 RESIDENT REP 2 ELECTED

CANDIDATE                                          VOTES                     ELECTED

Niroshan Kahwatte                                    18                             YES

Bill Robinson                                            10                             YES

Yonah Hong (Withdrew)                             15                             NO

SUB-DISTRICT 5 RESIDENT REP 2 ELECTED

CANDIDATE                                          VOTES                   ELECTED

Sang G Lee                                              13                             YES

SUB-DISTRICT 4 RESIDENT REP  2 ELECTED

CANDIDATE                                          VOTES                    ELECTED

Niroshan Kahawaite                                  18                            YES

Bill Robinson                                            10                            YES

Yonah Hong (withdrew)                              15                            NO

SUB-DISTRICT 5 RESIDENT REP  2 ELECTED

CANDIDATE                                       VOTES                       ELECTED

Sang G Lee                                             13                             YES


Photos by Dawn Kirkpatrick

Share

Add comment


Security code
Refresh

News Category

Today49
Yesterday184
Week443
Month4727
All262617

Currently are 45 guests and no members online


Kubik-Rubik Joomla! Extensions

About Us

Established in August of 2008 by writerartist Dianne V. Lawrence, The Neighborhood News covers the events, people, history, politics and historic architecture of communities throughout the Mid-City and West Adams area in Los Angeles Council District 10.

Contact Us

Author
Dianne V. Lawrence
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.